Adam iri ve kıllı parmağıyla mouse’u tıkladığında birden yüzündeki sert çizgiler yumuşamış, başka ve “sanal” bir âleme girmenin zevkini tadan beyni ona farklı sinyaller göndermeye başlamıştır. Öğle yemeğinde arkadaşıyla yaptığı “karı geyiği” hafızasından kolayca çıkıverir. Gözlerden uzak, toplum baskısının olmadığı ve kimsenin onu tanımadığı bu ortamda “Rüya” kod adıyla “chat”e başladığında hafiflediğini hisseder. Öğlenki “benimki şu kadar” muhabbeti tamamen tersine dönmüş, jartiyerler, rujlar devreye girmiştir. İnternetteki sanal muhabbet şöyle devam eder:

0340-internet-chat-odalari-mIRC-zurna-kanali-travestiler-1999-aktuel-dergisi (5)
Eşcinsel fantezilerin cenneti: “Chat odaları” (1999, Aktüel Dergisi)

X: nerden?
Rüya: 28 (yaş) f (kadın) İst. (İstanbul)
X: kendini tarif etsene
Rüya: açık kumral, mavi gözlü, 1.65 boy, 48 kilo
X: sevgilin var mı?
Rüya: birkaç tane
X: hızlısın yani, nasıl idare ediyorsun?
Rüya: çok kolay. erkekler en kolay idare edilen yaratıklar.
X: nasıl yani?
Rüya: ben hiç doğruyu söylemem. hep yalan söylerim. hiç söylemediğim anda da yalan söylerim diyerek yalan söylerim.
X: nasıl s**s seversin?
Rüya: sen benim nasıl sevdiğimi tahmin et ve benimle nasıl s****tiğini anlat.
X: üzerinde ne var?
Rüya: pembe transparan bir bluz. tabii içinde su***nim yok. bluz dizlerime kadar uzun. beyaz jartiyerli çoraplarım var ama kü***dum yok.
◣ Bu görüşmenin devamını getirmek kamu ahlâkına ters düşeceği için fazla uzatmıyoruz. Meraklılar bilgisayarının başına ya da en yakın internet kafeye gidebilir. Bizim meselemiz, gerçek hayattan sanal olana geçişte yaşanan bu kimlik değişimi. Bir başka deyişle “sanal travestilik.” ◢

0340-internet-chat-odalari-mIRC-zurna-kanali-travestiler-1999-aktuel-dergisi (4)
İnternet Travestileri (1999, Aktüel Dergisi)

KAMYON ŞOFÖRÜ KADIN!
Tutulmuş somut bir istatistik olmasa da, Türk ve yabancı uzmanların belirttiğine göre dünyada chat ortamına girenlerin büyük bir çoğunluğu erkek. Yüzde 80’e varan oranlardan bahsediliyor. Türkiye’de ise bu oranın yüzde 90’a fırladığından söz ediliyor. Ancak garip bir çelişki de söz konusu. Chat odalarında kadın isimlerinden, Naz’lardan, Rüya’lardan, Melek’lerden geçilmiyor. Bu odaları sıkça ziyaret eden “deneyimli” chatçilerin tespitine göre bu kadın kod adlarının çoğunun aslında bir erkeğe ait olduğu açık.

Chatçilerle yapılmış “gerçek” konuşmalar da bunu destekliyor zaten. Konuştuğumuz erkek chatçilerin yarısından çoğu, ilk tecrübelerini garip bir şekilde “kadın” olarak yaşadıklarını ve o an bunu neden yaptıklarını bilmediklerini söylüyor. Sebebini bilmedikleri şey, gerçek hayatta “heteroseksüelliklerinden emin olup sanal ortama girdiklerinde neden kadın gibi konuşmaya başladıkları, kendilerini neden kadın olarak sundukları. Kendince açıklamaları var tabii. “Naz” kod adlı M.A. “Kadın kimliğiyle chat yapmayı insanları daha kolay yönetebildiğim için seviyorum” diyor. “Kadın ismiyle girersen, her istediğini yaptırabiliyorsun. Ne konuşursan onu konuşmaya hazırlar. Onları kandırıp sekse hazırlamak hoşuma gidiyor.” Lezbiyen sitelerinde kadın ismiyle dolaşan B.K. ise “kadın” olduğunu onlara kanıtlayabilmek için büyük sınavlar verdiğini söylüyor. Bu yüzden sutyen bedenlerini, rimel markalarını ve kadın çoraplarının numaralarını öğrenmiş.

0340-internet-chat-odalari-mIRC-zurna-kanali-travestiler-1999-aktuel-dergisi (1)
“Naz” kod adlı M.A. “Kadın kimliğiyle chat yapmayı insanları daha kolay yönetebildiğim için seviyorum” diyor. “Kadın ismiyle girersen, her istediğini yaptırabiliyorsun. (1999, Aktüel)

PSİKOLOG DOĞAN ŞAHİN’E GÖRE
Bir erkeğin sanal ortamda kadın kimliğine bürünmesinin ve bununla iyi vakit geçirmesinin birçok nedeni olabilir. İlk akla gelen gizli eşcinsellik olasılığıdır. Ancak kendi cinsel yöneliminin farkında olmakla beraber bu arzularını gerçekleştirmekten çekinen biri bunun sadece bir oyun ve eğlence olduğuna kendisini inandırarak fantezilerini serbest bırakmaya cesaret ediyor olabilir.

İkincisi, böyle bir kişi trans birey olabilir. Ama toplumsal baskılar ya da kendi değer yargıları nedeniyle durumunu kabul edilebilir görmediği ve bu kimliğini açığa vuramadığı için, tanınmayacağı bir ortamda mücadele vererek arzularını serbest bırakabilir.

Üçüncüsü, çoğul bir kişilik bozukluğu vakasının arterlerinden biri, bir kadın olabilir ve internette bu arter devreye girip kendisini ifade ediyor olabilir. Ancak şunu belirtmek gerek. Bir insan etkilenimlerle eşcinsel olmaz. Zaten eşcinsel ise bu ortaya çıkar.0340-internet-chat-odalari-mIRC-zurna-kanali-travestiler-1999-aktuel-dergisi (6)

Kaynak: 1999, Aktüel Dergisi