Bomonti… Modern bir apartmanın üst katı. Küçük antrenin solunda aynalı bir portmanto ve beyaza boyanmış, buzlu camlı, iki üç kapı. Soldakilerden yemek odasına, sağdakinden ise oturma odasına geçiliyor. Yerler parke döşeli. Oturma odasının duvarları Leyla Sayar’ın çeşitli pozlardaki, siyah-beyaz resimleriyle süslenmiş. Bir köşede pikaplı büfe. Üzerinde radyo ve kristal camdan modernize edilmiş bir kuğu. Balkona bakan geniş pencerelerde kırmızı renkli perdeler. Odanın diğer yanında vitrinli, cilalı ve büyükçe siyah bir büfe içinde itinayla yerleştirilmiş kristal viski bardakları, fincanlar, porselen çay bardakları. Üç modern koltuk ve bir divan. Divanın duvara dayandığı yerde iki gözlü bir kitaplık. Alt yüzü boydan boya aynalı, çeşitli biblolar. Kitaplığın yanında bir salon bitkisi. Yeşil halının üzerinde «puf» tipi yer yastıkları. Odanın her yanına koyu renk hâkim.

0410-leyla-sayar-roportaji-1964-ses-dergisi-artistler-ve-evleri (6)
Elli yıllarda Caddebostan Plaj Güzeli seçilir. 1957’de Yıldız Dergisi’nin düzenlediği artist yarışmasında Türkiye güzellik yarışması’nda ikinciliği kazanır. 1958 yılında ise sinema dünyasına giriş yapmıştır.

Leyla Sayar anlatıyor:
— Genellikle koyu renkleri seçiyorum. Öteden beri aydınlıkta ve ışık altında oturmayı sevmem.. Gelen misafirler bu durumdan şikâyetçi. Alışık olmadıkları bir havayla karşılaşıp garipsiyorlar.

0410-leyla-sayar-roportaji-1964-ses-dergisi-artistler-ve-evleri (4)
Bir dönem Ankara Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde eğitim görmüştür. 1974’te Erdal Kasidecioğlu ile evlenip, bir yıl sonra boşanmıştır.

Yemek odasındayız
Antre kapısının yan tarafında bir buzdolabı. Orta yerde, dört sandalyeli bir yemek masası. Üzeri cam kaplı. Yemek odasının sağında bir mutfak, onun yanında da kiler. Yatak odalarına ve banyona giden holün sırasında koyu kırmızı bir ampul yanıyor sadece. Yine loş ve gölgeli. Bu içe kapanık ağır hava, Leyla Sayar’ın yatak odasında da aynı. Karyola ve iki kapılı gardırop maundan yapılmış. Yine maun sehpanın üzerinde yeşil renkli bir telefon. Yatağın başucundaki duvarda yağlıboya bir çıplak tablo ve bir de gondol şeklinde gece lambası.

0410-leyla-sayar-roportaji-1964-ses-dergisi-artistler-ve-evleri (8)
Leyla Sayar toplamda 170 sinema filminde rol almıştır. (1964, Ses Dergisi)

Leyla Sayar gece lambasını işaret ederek:
— Bu gondol, annem-babam dâhil, bütün yakınlarımdan ve arkadaşlarımdan çok daha sevdiğim bir insanın hediyesidir, diyor. Banyo yatak odasının tam karşısında. Holün bitiminde de misafir yatak odası var. Leyla Sayar, kirayla oturduğu bu daire için her ay 1200 lira ödüyor ve kendi dairesine sahip olacağı günü heyecanla bekliyor.

Kütüphane
Oturma odasının yanında duvar kitaplığı görülüyor. Leyla Sayar, boş vakitlerini divana uzanıp kitap okuyarak geçiriyor. Oturma odasında Sayar’ın kendi siyah-beyaz resimleri dışında bir tek yağlı boya yok. Salonda topu topu iki tane çerçeve var. Lükse ve gösterişe ihtiyacım yok diyor Leyla Sayar.

0410-leyla-sayar-roportaji-1964-ses-dergisi-artistler-ve-evleri (7)
1939 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Leyla Sayar, 2016 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Hayranlarından gelen mektuplar
Yemek odasına, oturma odası ve antreden geçiliyor. Leyla Sayar, hayranlarından gelen mektupları, çoğunlukla resimde görülen camlı, yemek masasında cevaplandırır. Hizmetçisi yemeklerini hazırlarken güzel yıldız bu arada ekmek sepetine konulmuş mektupları okuyor. Diğer odalarda olduğu gibi yemek odasında da daima hafif bir boşluk içinde. Sevimli yıldız Leyla Sayar fazla ışık altında oturmaktan kaçınıyor.

0410-leyla-sayar-roportaji-1964-ses-dergisi-artistler-ve-evleri (5)

 Kaynak: 1964, Ses Dergisi