Modellik ve figüranlık yaptığı günlerde Marilyn Monroe müthiş para sıkıntısı çekiyordu. Yakın bir arkadaşına 50 dolar borcu vardı. Bunu ödeyebilmek için bir fotoğrafçıya çıplak poz vermek zorunda kaldı. Bu sıralarda Marilyn, haftanın ancak birkaç günü doyabilecek kadar yemek yiyebiliyordu.

Bundan birkaç hafta kadar önce FOX film şirketinin ileri gelenleri Marilyn Monroe’nin meşhur ettiği şarkıları bir albüm şeklinde toplamayı düşündükleri zaman, plak piyasasını birbirine katacakları akıllarına gelmemişti. Plaklar dolduruldu, satışa çıkarıldı. İçinde “Bazıları Sıcak Sever” (Some Like It Hot) şarkısının da bulunduğu plak albümü birkaç gün içinde adeta kapışıldı, tükendi. Buna plakçılar kadar Fox film şirketi mensupları da şaşırmaktan kendilerini alamadı.

0404-marilyn-monroe-ne-zaman-oldu-1962-ses-dergisi (7)
The Seven Year Itch çekimleri sırasında. (1954, New York)

Sinema dünyasının gelmiş geçmiş en meşhur cinsî cazibe kraliçelerinden Marilyn Monroe öleli iki ayı buldu, ama ne var ki, ondan boşalan taht daha hâlâ açık duruyor. Bu gidişle kolay kolay dolacağı da yok. Gene herkes Marilyn Monroe’dan bahsediyor, gene dünyanın dört bir köşesinde “Sarışın Bomba”nın filmleri oynuyor.

0404-marilyn-monroe-ne-zaman-oldu-1962-ses-dergisi (6)
Marilyn Monroe, Amerikalı aktris ve model. Komedi filmlerindeki “aptal sarışın” karakterlerini oynamasıyla tanınan sanatçı, 20. yüzyılın en ünlü sinema yıldızlarından ve seks sembollerinden biriydi. (Vikipedi)

Marilyn Monroe’nun bugün bile hâlâ ne kadar sevildiğinin diğer bir misali de, şu meşhur çıplak resmi. Bugün mevcudu pek azalmış olan o takvimin, yıllarca duvarda asılı durmaktan sararmış nüshaları bile 500 dolara müşteri buluyor. Fotoğrafın orijinal negatifine ise paha biçmek hemen hemen imkânsız. Sadece sinemayla şöyle uzaktan ilgisi olanlar değil, film dünyasının içindeki reklam mütehassısları bile, bir kalemde bu negatife paha biçemiyorlar. Bu konu açıldığı zaman bahsi geçen fotoğrafı çeken fotoğrafçı Tom Kelly:
— Ne kadar para teklif ederlerse etsinler, o resmin negatifini satmam. Bu resmin bende unutulmaz bir hatırası vardır. Marilyn’in çırılçıplak poz vermeye razı olduğu o günlerde para sıkıntısı çektiğinden eminim. Arkadaşına elli dolar borcu vardı. Tiyatro ve manken okulunun da taksitlerini ödeyememişti. Bütün bunlar bir yana, bana geldiği gün karnının açlıktan zil çaldığına şüphem yok.

0404-marilyn-monroe-ne-zaman-oldu-1962-ses-dergisi (4)
MARILYN MONROE: Parayla ilgilenmiyorum.Yalnızca muhteşem olmak istiyorum.

Seward Street’teki özel stüdyoma geldiği zaman Marilyn adeta utancından ne yapacağını şaşırmıştı. Onu, duvarları pembeye boyanmış odaya alıp hazırlanmasını söyledim. Yerdeki kırmızı örtünün üzerine uzandığı zaman yüzünün ifadesinden utancının derecesini anlamak zor değildi. Ben hiç aldırış etmedim. Makinemi ayarladım, ışıkları yerleştirdim, onunla hiç meşgul olmuyor gözüktüm. Kendi işimle uğraştığımı görünce Marilyn biraz olsun sakinleşebildi.

0404-marilyn-monroe-ne-zaman-oldu-1962-ses-dergisi (0)
İyiyim ama melek değilim. Günah işlerim ama şeytan değilim. Sadece koca dünyada sevecek birini arayan küçük bir kızım.

Çalışmam sona erdikten sonra Marilyn’e bir bardak içki ikram etmek istedim. Ama karnının aç olduğu aklıma gelince içki yerine sıcak bir kahve pişirdim. Son çare olarak çıplak poz verek zorunda kalan bir insanın hatırasına hürmeten o resmin negatifini asla satmam.






0404-marilyn-monroe-ne-zaman-oldu-1962-ses-dergisi (3)

Kaynak: 1962, Ses Dergisi