Seçim bacayı sarmışken, Çiller hâlâ alternatif hükûmet peşinde. İzlenecek yöntem şimdiden belirlendi bile. Yeni hükûmet modeli için ANAP milletvekillerine dosya tehdidi, dinî cemaatler çengeli, koltuk teklifleri dâhil, her yolu uygulayacak. Muhalif DYP milletvekilleri ise Tansu Çiller’i “en erken” genel seçime zorlayacak. Aksi halde tek ümitleri SHP’nin çöküşünün hızlanıp hükûmetin düşmesi. Baş muhalif Ergenekon, SHP’nin baş muhalifi Aydın Güven Gürkan’la bir araya geldi ve nabız tuttu.

0270-tansu-ciller-yeni-hukumet-pesinde-1994-nokta-dergisi-schweppes-reklami
TANSU ÇİLLER — “Ey Tayyip Erdoğan, Ey Tayyip Erdoğan… Gücün varsa, bilgin varsa, cesaretin varsa… Çık karşıma bu akşam televizyonlardaaa…”

Doğru Yol Partisi “ya 40 satırı, ya da 40 katır”ı tercih edecek. Seçeneklerinden birisi ara seçim, diğeri erken genel seçim. DYP Denizli milletvekili Nabi Sabuncu’nun deyimiyle, “İpini çekmesine yardımcı olurlarsa” ara seçim tartışmasız gündeme gelecek. Milletvekillerinin tamamı, özellikle de DYP’liler adeta canları kadar önemli seçilme derdine düştüklerinden, özelleştirme, Anayasa değişikliği, seçim sistemi ya da parti içi çekişmeler gibi konular gündemlerinde yok! Seçim bölgesi İstanbul’da partisi barajı aşamadığı halde, seçim telaşını taşmayan tek kişi Başbakan Tansu Çiller gibi gözüküyor. Öyle olmasa alternatif hükûmet modelleri hazırlar mı? Bu modeller için, ANAP milletvekillerine dosya tehdidi, dinî cemaatler çengeli, koltuk ikramları dâhil her yolu deneyebilir. Çiller, bunların sonunda kâğıt üzerinde de olsa 240 milletvekili destekli yeni bir hükûmete kavuşmayı hesaplıyor.

DYP’de Çiller muhalifleri de mecburen genel başkan değişimini ikinci plana atıp seçim yoluna koyuldular. Seçim, ülkenin gündemine resmen girene kadar tek ümitleri SHP’deki çöküşün hızlanması ve hükûmetin düşmesi. Bunun için de Ekim’e kadar beklenecek.

0270-ericsson-gh-198-reklami-ericsson-gh-337-reklami-ericsson-konusturur
GH 337 — Dünyanın en küçük, en sağlam telefonu. Sadece Ericsson’da bulunan koruyucu metal çerçeve ile darbelere dayanıklı.

Yaz tatilinde durgunlaşan, sonra da yavaş yavaş seçime ısınmaya başlayan DYP milletvekilleri Meclis’in açılmasından 5 gün sonra yapılan yeni yasama yılının ilk DYP grup toplantısında Denizli milletvekili Nabi Sabuncu’nun “şok” istifasıyla kendilerine geldiler. Sakin başlayan grup toplantısının basına kapalı bölümünde söz alan Sabuncu:
— Artık bu vebali ve yükü taşıyamayacağım. Meclisin onur ve şerefi için ailemle aldığım karar doğrultusunda milletvekilliğinden istifa ediyorum, diyordu. Sabuncu, özenle seçilmiş cümlelerle konuşmasını sürdürdü, sonunda Millî Eğitim Bakanlığı’ndaki bazı atamalar konusunda Nevzat Ayaz’ı suçlayarak kürsüden indi. Herkes sürpriz dedi ama Sabuncu bağıra bağıra istifa etmişti.

Sabuncu daha kürsüdeyken Çiller, teşkilat başkanı Rıfat Serdaroğlu’na “ikna” görevini verdi. Kendisiyle ilgili iddiaları cevaplayan Ayaz’a cevap vermek üzere Sabuncu yeniden kürsüye geldi, Ayaz’ın grubu yanılttığını ifade etti. Milletvekilleri tarafından ikna edilemeyen Sabuncu şöyle dedi:
— Kendi ipini çeken birine yardımcı ve saygılı olun. Ülkeyi değil, kendini ateşe at derlerse kendimi atarım.

0270-tansu-ciller-yeni-hukumet-pesinde-1994-nokta-dergisi (2)
ÇİLLER — Futbol takımınızı 1. Lig’e alayım mı?
(Samsun mitingindeyken. O sırada Samsunspor zaten 1. Lig’dedir.)

TABAN KAYMASI
Ara seçimin DYP’yi de yeni ve büyük sıkıntılara sokacağı düşüncesinde olan diğer muhalifler bir başka noktaya daha dikkat çekip şunu ifade ediyorlar:
— Tabanımız özellikle Yozgat mitinginden sonra devamlı MHP’ye kayıyor. Bu partiye sıcak baktığımız mesajı verilmeye devam edildikçe, “biz onlara muhtacız” havası yayılıyor. MHP’nin gücüne güç katılıyor.

Milletvekilleri ve muhalifler bu kaygıdayken, Ergenekon’un “DYP, yeni modeller arıyor” imasının kaynağı da ortaya çıktı. Tansu Çiller ve ekibi çok ciddi bir hazırlık sonucunda 240 milletvekili destkeli yeni bir model bulmuşlardı. Modelin ilk maddesini, ANAP’lı 10 milletvekiline “hakkınızda dosya var veya hazırlanır” mesajının gönderilmesi oluşturuyor. İkinci maddede ise cemaatler aracılığı ile yedi ANAP’lıya çengel atılması var. ANAP’lı dokuz milletvekilin transferine kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca altı ANAP’lı üzerinde de çalışılıyor. Bu çalışma kapsamında Mesut Yılmaz’dan veya teşkilatlarından sıkıntılı 21 milletvekilinin tek tek durumu da saptandı.

0270-tansu-ciller-1994-murat-karayalcin-karikatur-musa-kart-uc-hilal-salincak
Tansu Çiller — Murat Karayalçın karikatürü (1995, Musa Kart)

Tansu Çiller’in gözlüğünden bakınca, bağımsız yedi milletvekili ile MHP, Büyük Birlik Partisi ve Yeni Parti’nin desteği kesin görülüyor! Çiller, yeni hükûmet modeline içeriden veya dışarıdan destek verecek milletvekili ve partilere dördü icracı, altısı devlet bakanlığı olmak üzere 10 bakanlığı da ikram ediyor. Yani SHP’den iki eksik var. Politik pazarda bekleyiş ve senaryolar bitecek gibi değil.



0270-nokta-dergisi-1994-tansu-ciller-alternatif-hukumet-pesinde

  Kaynak: 1994, Nokta Dergisi