1991 yılında ilk albümü Abone’yi piyasaya süren Yonca Evcimik, arabesk furyasının baskın olduğu bu dönemlerde ilginç bir şekilde öne çıkar. İlk 2 ay hiç satmayan albüm, TRT’de yayınlanan Yarım Elma programına katılmasından sonra patlama yapar. YouTube, fizy ve Spotify gibi platformlar olmadığı için diğer pop şarkıcıları gibi yüksek satışlar yapan Yonca Evcimik – Abone albümü, 2009’da açıklanan rakamlara göre 2 milyon 800 bin adet satmıştır. Sonraki albümlerin toplamı bu rakama ulaşamaz. Başlıca hit şarkıları Abone,  Şok, Yalancı Bahar, Taksit Taksit ve Cesaretim Yok diyebiliriz.

yonca-evcimik-abone-kaset-icerigi-album-kapagi (4)
Almanya’da basılan Yonca Evcimik – Abone compact disk albümü. (1991, Şahin Özer)
yonca-evcimik-abone-kaset-icerigi-album-kapagi (3)
Abone isimli albümün kaset içerik kapağı. (1991, Şahin Özer Kardeşler)

Kendine Gel albümü
1992 yılının sonunda yine bir bomba patladı. Reklam kampanyası gibi hazırlanan ilk albüm olma özelliği taşıyan Kendine Gel, klip kartonetleri ve billboard görselleri birbirini tamamlıyordu. Çok Gencim, Haberin Olsun ve Karambol şarkıları yine albümün hit şarkılarıydı. Fakat en önemlisi “Kendine Gel” klibiydi çünkü profesyonel anlamda çekilen ilk Türk klibi özelliğini taşımaktaydı. O da nasıl oluyor derseniz, kısaca açıklayalım. Önceleri bir şarkının beş-altı klibi olur ve tek mekânda gerçekleşirdi. Fakat bu klip üç günde çekilmiş ve chroma key (green box) tekniği kullanılmıştır.

yonca-evcimik-abone-kaset-icerigi-album-kapagi (5)
2000 yılından sonra doğan bireylerin alışık olmadıkları A ve B yüzü. (1991, Abone)

8:15 vapurunu kimler hatırlıyor?
Bu single çalışma kısa sürede müzik marketlerde ilk sıralara yükselmişti. Raksotek, Uzelli gibi zincir mağazaların yanı sıra Taksim, Ulus, Kemeraltı, Çekirge ve Karşıyaka gibi noktalarda aranan albüm haline gelmişti. İMÇ/ Unkapanı’nı da unutmayalım tabii. O günler özeldi, o günler güzeldi. Neyse konumuza devam edelim, klip Kadıköy’de çekildi. İzel Çeliköz, Ercan Saatçi ve Seden Gürel’in de yer aldığı single çalışması yaklaşık 400 bin adet satmış ve bu sayede Evcimik sesini Avrupa’ya duyurmaya başlamıştır.

yonca-evcimik-1994-cosmo-politan-dergi-roportaji (4)
CosmoPolitan dergisinde yer alan röportaj görseli. (1994)

Yaşasın Kötülük
Albüm ismi tam bir fiyasko olan 1997 çıkışlı albüm sanıyorum ki istenen satış tablosuna ulaşamadı. Erhan Ceyhan yönetmenliğinde hazırlanan eğlenceli klip KRAL ve Genç TV’de dönüyordu ama bir şeyler eksikti. Tuğçe San ve Çiler’in başlattığı erken dönem elektronik müziğe Yonca Evcimik de katılmış fakat onların yarısı kadar olamamıştı.

yonca-evcimik-album-kapaklari-yasasin-kotuluk
Yonca Evcimik – Yaşasın Kötülük albüm kapağı (1997)

Günaha Davet
1998, işte bu! Bir önceki albümün baştan sona yanlış olduğunu kabul etmiş olmalı ki şarkı sözlerinin girişinden bunu anlıyoruz sanki. “Aldandım, canım yandı acıttım/ Aldattım, pişman oldum dağıttım”. Bu şarkı o kadar güzeldir ki “auto reverse” moduyla sabaha kadar dinlediğimi bilirim. “Aşk, ey aşk. Götür beni (nasıl yani)./ Tut yoldan çıkar beni/ Aşk, ey aşk götür beni/ Ben seni sevdim seni/ Aşk lazım aşk aşk!”

yonca-evcimik-album-kapaklari-gunaha-davet
Yonca Evcimik – Günaha Davet albüm kapağı. (1998)

➤➤➤ Detaylı haberler ve diğer görseller (15MB) ➤➤➤